فرهنگ مردم در قبرس شمالی

فرهنگ مردم در قبرس شمالی

قبرس شمالی مکانی توریستی همراه با آب و هوای بسیار مناسب است. این منطقه به راحتی  می‌تواند انتخابی بسیار جذاب برای گردشگران موجود در سرتاسر جهان باشد! فرهنگ مردم قبرس شمالی نیز فرهنگی غنی و متنوع می‌باشد! قبرس شمالی واقع در آب های دریای مدیترانه می‌باشد و به همین دلیل انتخاب بسیاری از گردشگران در سرتاسر جهان شده است.

جزیره بزرگ قبرس از سمت شمال با ترکیه، از سمت جنوب با مصر، از سمت شرقی با سوریه و از سمت غربی با یونان همسایه می‌باشد. اکثر مردم این ناحیه از جزیره بزرگ قبرس از قومیت ترک و یا یونانی می‌باشند. بدون شک آشنایی با فرهنگ یک ملت یکی از ضروری ترین کار ها پیش از شروع کاوش و گردشگری می‌باشد. در ادامه ی این مطلب ما به بررسی و معرفی فرهنگ مردم در قبرس شمالی می‌پردازیم! بنابراین در ادامه ی این مطلب جذاب با ما همراه باشید تا با فرهنگ مردم این ناحیه آشنایی بیشتری داشته باشید.

نگاهی به فرهنگ مردم در قبرس شمالی

همانطور که ذکر کردیم اکثر مردم این ناحیه به زبان ترکی مسلط می‌باشند. فرهنگ ترکی قبرس شمالی، فرهنگی غنی و متنوع همراه با تأثیرات زیادی از ترکیه و کشورهای اطراف مدیترانه می‌باشد! اما تفاوت فرهنگی زیادی در بین بخش شمالی و جنوبی قبرس دیده می‌شود. بسیاری معتقدند مردم قبرس شمالی دارای رفتاری دوستانه و محترمانه می‌باشند. زبان مردم قبرس شمالی گرچه ترکی استانبولی می‌باشد، اما به نوعی با لهجه خاص آمیخته شده است و برخی از کلمات و اصطلاحات ترکی را از زبان‌های دیگر مانند عربی، فارسی، یونانی و انگلیسی وام گرفته‌ اند.

فرهنگ مردم در قبرس شمالی

آشنایی با فرهنگ مردم قبرس شمالی

 بسیاری از آداب و رسوم مردم قبرس شمالی از ترکیبی از فرهنگ‌ هایی است که در طول قرن‌ها این ناحیه را فراگرفته است. اما با همه ی این ها بدلیل ماهیت توریستی بودن و جاذبه های گردشگری این ناحیه، بسیاری از مردم حاضر در قبرس شمالی تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند! همچنين نکته ای بسیار جذاب درباره فرهنگ مردم قبرس شمالی این است که درصورتی که گردشگران با الزامات و آداب این ناحیه آشنایی نداشته باشند باعث ناراحتی مردم این ناحیه نخواهند شد.

فرهنگ مردم قبرس در زندگی اجتماعی

قهوه خانه ها: قهوه خانه ها فراترازصرف نوشیدنی، محلی برای معاشرت، بحث و گفتگو در مورد مسائل روزمره، سیاست و یا صرفا گذراندن وقت با دوستان هستند. مردم محلی ساعت ها در این قهوه خانه ها می نشینند، قهوه های سنتی ترکی (شیکور قهوه) را میل می کنند و با یکدیگر معاشرت می کنند. این قهوه خانه ها نقشی اساسی در ایجاد حس جامعه و همبستگی در بین مردم قبرس شمالی ایفا می کنند.

جشنواره ها: قبرس شمالی به برگزاری جشنواره های شاد و پرشور، به خصوص در اوایل تابستان معروف است. این جشنواره ها فرصتی عالی برای تجربه فرهنگ، موسیقی، غذا و رقص محلی این منطقه هستند. برخی از محبوب ترین جشنواره ها عبارتند از:

فستیوال لاله های گیرنه: این جشنواره که هر ساله در ماه آوریل برگزار می شود، شاهد شکوفه دادن میلیون ها گل لاله در سراسر دشت کاراوا است.

فستیوال موسیقی و رقص زیتون: در ماه جولای در شهر لفکارا برگزار می شود، و به موسیقی و رقص سنتی قبرس اختصاص دارد.

فستیوال انگور و شراب: در ماه سپتامبر در شهر لیماسول برگزار می شود، به جشن گرفتن برداشت انگور و شراب سازی سنتی می پردازد.

افسانه ها و باورها: قبرس شمالی غنی از افسانه ها و باورهای عامیانه است که از نسل به نسل نقل شده است. این افسانه ها غالباً ریشه در تاریخ و فرهنگ این منطقه دارند و اغلب شامل موجودات اساطیری، ارواح و قهرمانان هستند. برخی از افسانه های محبوب عبارتند از:

افسانه آفرودیت: طبق افسانه ها، آفرودیت، الهه عشق و زیبایی، از کف دریا در ساحل پافوس متولد شده است.

افسانه غول های Cyclops: گفته می شود که غول های Cyclops زمانی در کوه های Troodos زندگی می کردند.

افسانه ملکه سبا: گفته می شود که ملکه سبا از معادن مس قبرس برای ساختن معبد خود در اورشلیم استفاده کرده است.

مهمان نوازی: مردم قبرس شمالی به مهمان نوازی و خون گرمی مشهور هستند. آنها همیشه از پذیرایی از بازدیدکنندگان خوشحال هستند و با آنها به شدت احساس راحتی می کنند. این مهمان نوازی گرم یکی از دلایل اصلی محبوبیت قبرس شمالی به عنوان یک مقصد گردشگری است.

 

دین و مذهب در فرهنگ مردم قبرس شمالی

مردم قبرس شمالی عمدتا مسلمان و مذهب آن ها سنی می‌باشد و اسلام را به عنوان دین رسمی نیز می‌پذیرند. اگرچه اکثر مردم قبرس شمالی مسلمان هستند، اما آزادی مذهب در این ناحیه دیده می‌شود. اصطلاح “دین من در درون قلب من است” یک نظریه پرطرفدار در قبرس شمالی است.

همچنین آزادی مذهب در قانون اساسی قبرس شمالی وجود دارد. بنابراین مردم قبرس شمالی در انتخاب دین خود آزاد هستند! همچنین مردم قبرس شمالی بیشتر جشن‌ های مذهبی مانند جشن عید فطر، جشن عید قربان، مولودی نبی و… را نیز برگزار می‌کنند. همچنین خرید ملک در قبرس شمالی و ترکیه یکی از خدمات ما می باشد! جهت مشاهده پروژه ها و دریافت مشاوره می توانید به صفحه خرید ملک در قبرس شمالی موجود در وب سایت ما مراجعه کنید.

نگاهی به فرهنگ خانوداه در مردم قبرس شمالی

در بین ترک‌ های قبرس شمالی، زندگی خانوادگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین مردم این ناحیه بیشتر اوقات فراغت خود را در حضور خانواده خود می‌گذرانند. ساختار خانواده ترک‌های قبرس شمالی، متشکل از سه نسل از مردمی است که نزدیک به هم زندگی می‌کنند. امروزه فرهنگ خانوادگی مردم قبرس شمالی دستخوش تغییرات اجتماعی زیادی شده است! اما خوشبختانه ساختار سنتی و اهمیت بالای خانواده در قبرس شمالی ثابت بوده است و دستخوش تغییرات نشده است.

معمولا خانواده های ترک زبان قبرس شمالی مردسالار هستند و این امری عادی در قبرس شمالی می‌باشد. از مردان خانواده انتظار می رود که مخارج خانواده را تامین کنند. در حالی که زنان وظیفه خانه داری و مراقبت از کودکان را بر عهده دارند! همچنين درصورتی که مردان خانواده در کارهای خانه به زنان خود کمک کنند، به عنوان یک امتیاز مثبت برای مردان در نظر گرفته می شود!

اهمیت پذیرایی و غذا در فرهنگ مردم قبرس شمالی

مراسمات و اعياد مذهبی نیز یکی دیگر از رویدادهای مهم خانوادگی در قبرس شمالی است. در روز مراسمات خاص، اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا با هم غذا بخورند و لحظات شادی را رقم بزنند. کودکان قبرس شمالی نیز برای این مراسمات هیجان زده اند و با پوشیدن لباس های نو، هدایای زیادی را از بزرگان خانواده دریافت می کنند! همچنين غذا محور اصلی دورهمی های خانوادگی در قبرس شمالی است و خانواده ها با پختن غذا های لذیذ و دسر های ویژه از یکدیگر پذیرایی می‌کنند!

محبوبیت غذا در فرهنگ مردم در قبرس شمالی

اهمیت بالای پذیرایی در فرهنگ خانواده قبرس شمالی

همچنین هیچ وقت کمبود غذا در خانه های مردم قبرس شمالی احساس نمی شود! زنان معمولاً در صورت ملاقات غیرمنتظره‌ای از اعضای خانواده یا دوستان، بیشتر از مقدار لازم غذا می‌پزند! قبرس شمالی ناحیه ای کوچک اما با مردمانی همراه با فرهنگ غنی می‌باشد که دارای تاریخ، فرهنگ و طبیعت غنی است. بدون شک قبرس شمالی فرصتی وسوسه انگیز و جذابی برای سرمایه گذاری می‌باشد. شما کاربران عزیز درصورت تمایل به سرمایه گذاری در قبرس شمالی می توانید با مراجعه به صفحه خدمات سرمایه گذاری ما مشاوره رایگان سرمایه گذاری دریافت کنید.

فرهنگ مردم قبرس شمالی درباره ازدواج

ازدواج و مراسم عروسی یکی از مهم ترین رویداد های خانوادگی در قبرس شمالی می‌باشد! ازدواج و مراسم عروسی برای خانواده های قبرس شمالی مقدس می باشد و با شکوه و شادی زیادی همراه است! خانواده‌های عروس و داماد معمولا مکان مبله ‌ای را برای زندگی زوجین تهیه می‌کنند. در مراسمات عروسی بسیاری از افراد خانواده در تدارک عروسی با یکدیگر همکاری می‌کنند تا این اطمینان را کسب کنند که زوجین بهترین روز و بهترین لحظات ممکن خود را خواهند داشت!

ازداواج در فرهنگ مردم قبرس شمالی

ازدواج یکی از مهم ترین رویداد ها در فرهنگ مردم قبرس شمالی

همچنین خانواده‌ های عروس و داماد به طور مکرر از زوجین پشتیبانی می‌کنند. این فرهنگ مردم قبرس شمالی باعث می شود که یک زوج جوان بدون هیچ نگرانی اساسی وارد زندگی زناشویی شوند و از زندگی مشترک خود نهایت لذت را ببرند. همچنین همانطور که به اهمیت بالای خانواده در قبرس شمالی اشاره کردیم، می‌توان نتیجه گرفت خانواده در قبرس شمالی حرف اول را می زند. بنابراین معمولا ازدواج برای انجام شدن خود نیاز به تاییدیه های خانواده را دارد!

رقص سنتی در قبرس شمالی

در قلب فرهنگ غنی قبرس شمالی، رقص سنتی این سرزمین همچون نگینی می‌درخشد. این رقص که پس از جدایی از قبرس جنوبی رواج یافت، به عنوان نمادی از همبستگی، تاریخ و دوستی عمیق مردم این سرزمین شناخته می‌شود. ریشه‌های این رقص زیبا را می‌توان در فرهنگ ترکی جستجو کرد، و ردپای این میراث مشترک در حرکات و آوازهای آن به وضوح قابل مشاهده است.

رقص‌های سنتی قبرس شمالی در اشکال و سبک‌های متنوعی اجرا می‌شوند، اما هر کدام از آنها پیام مشترک شادی، عشق به زندگی و تعلق خاطر به این سرزمین کهن را بیان می‌کند.