مقایسه کامل زندگی در قبرس شمالی با ایران

مقایسه کامل زندگی در قبرس شمالی با ایران

قبل از تصمیم به مهاجرت به هر کشوری راحت ترین راه برای آشنایی با کشور مقصد مقایسه شرایط زندگی در کشور مورد نظر با محل سکونتتان است. در این مقاله به مقایسه کامل شرایط زندگی در قبرس شمالی و ایران می پردازیم.

امنیت :

در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ قبرس شمالی امن ترین جزیره جهان شناخته شده و در سال ۲۰۲۰ بنا به گفته مجله اکسپرس انگلستان پنجمین کشور امن دنیا معرفی شده است. در جزیره قبرس شمالی این امنیت و ارامش به راحتی احساس می شود تا جایی که شما می توانید در نیمه شب با ارامش در این جزیره امن قدم بزنید. در اینجا ورودی اصلی ساختمان های داخل شهر باز است و قفل ندارد. چیزی به نام کرکره و نرده برای مغازه ها وجود ندارد. حتی در فصل تابستان در سواحل مردم به راحتی وسایل شخصی خود را در کنار ساحل میگذارند. در کافه ها و رستوارن ها ممکن است ببینید که کیف پول و وسایل شخصی روی میز گذاشته شده و مردم به راحتی مشغول سفارش خود هستند. در قبرس شمالی امکان سرقت کیف پول و یا گوشی تلفن همراه و وسایل نقلیه نزدیک به صفر است.

شرایط رفاهی و گردشگری :

قبرس شمالی یک کشور توریستی و گردشگری با سواحل و طبیعت بینظیر است که هر ساله تعدادی زیادی توریست به این کشور برای دیدن مکان های تاریخی و گردشگری سفر می کنند. در کنار امنیت فوق العاده قبرس شمالی امکانات رفاهی و گردشگری زیادی وجود دارد.  رستوران و کافه های ساحلی، ورزش های آبی، تفریحات ساحلی، کازینوها، هتل های فوق العاده با محیط لاکچری و امکانات تفریحی کامل تنها بخضی از امکانات این جزیره دوست داشتنی است.

شرایط اقتصادی:

قبرس شمالی به طور کلی یک کشور توریستی است و بیشترین فعالیت‌های اقتصادی در زمینه‌های مرتبط با گردشگری، توریسم، و آموزش انجام می‌شود. مالیات در این کشور به میزان کمی اعمال می‌شود که میانگین مالیات بر درآمد ۱۶ درصد است. با پیشرفت ساخت ‌وساز در بخش‌های گردشگری و آموزش، چشم‌انداز خوبی برای شرایط اقتصادی دراین حوزه‌ قابل تصور است.

شرایط کار و درآمد :

نرخ بیکاری در کشور قبرس شمالی در سال ۲۰۲۳ به طور میانگین ۶.۰۶ درصد می باشد. نرخ بیکاری بلند مدت در این کشور تنها ۲ درصد می باشد. شما با زندگی در قبرس شمالی در صورت داشتن یک ملک و عدم نیاز به پرداخت اجاره ماهیانه میتوانید به راحتی هزینه های زندگی خود را در صورت اشتغال به کار بلند مدت تامین کنید. حقوق پایه کشور قبرس شمالی در سال ۲۰۲۳ ، ۱۵۸۰۰ لیر می باشد همچنین در صورت دانستن زبان ترکی یا انگلیسی احتمال پیدا کردن کار با توجه به نرخ بیکاری بسیار زیاد است.

رفاه زندگی در قبرس شمالی و امکانات:

شرایط رفاهی و امکانات در قبرس شمالی نسبت به ایران مطلوب است. اگرچه مراکز خرید کمتری نسبت به کلان‌شهرهای ایران وجود دارد، اما از نظر تفریحی و گردشگری برتری دارد. سطح رفاه اجتماعی بسیار خوبی در این کشور وجود دارد و شرایط تحصیلی، درمانی، مسکن، و تغذیه به نسبت ایران بسیار بهتر است.

رفاه زندگی در قبرس شمالی

رفاه زندگی در قبرس شمالی

حمل و نقل :

یکی از معایب زندگی در قبرس شمالی مشکل حمل و نقل و جاده ها می باشد و در این کشور مترو وجود ندارد و تنها اتوبوس های بین شهری هر نیم ساعت یک بار فعالیت میکنند. با

زندگی در قبرس شمالی

شما قطعا به خرید یک ماشین برای رفاه و راحتی با توجه به مشکل حمل و نقل عمومی احتیاج دارید.  قیمت ماشین در قبرس شمالی بسیار پایین تر از ایران می باشد به طور مثال قیمت یک ماشین بنز C200 سال ۲۰۱۵ در قبرس شمالی ۲۵ هزار پوند می باشد در صورتی که معادل این ماشین در ایران بیش از ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان، یا به عبارتی ۷۴هزار پوند می‌باشد.

شاخص کیفیت هوا:

قبرس شمالی از نظر پاکیزگی هوا بسیار مناسب است سطح اکسیژن در قبرس بسیار بالا است به طوریکی که شما با زندگی در قبرس شمالی متوجه تفاوت چشمگیر کیفیت هوا در مقایسه با ایران می شوید.

تغذیه :

از لحاظ تغذیه و محصولات غذایی قبرس یکی از بهترین لبنیات و همچنین مواد غذایی را دارد. اکثر محصولات در قبرس شمالی ارگانیک و تازه هستند و به نسبت ایران مواد غذایی با کیفیت تر و سالم تری در سبد غذایی مردم قبرس شمالی قرار می گیرند.

درمان :
هزینه درمان در بیمارستان‌های دولتی در قبرس شمالی رایگان است و این کشور از زیرساخت درمانی خوبی برخوردار است. به دلیل جمعیت کمتر، مراحل درمان به صورت سریع‌تری انجام می‌شود. همچنین قبرس شمالی یکی از کشور های محبوب با توریست درمانی است که برای مواردی مانند IVF به کشور قبرس سفر می کنند. هزینه دارو به نسبت ایران بالاتر است اما کیفیت دارو در قبرس شمالی بسیار بهتر است.

آموزش و پرورش:

مدارس در قبرس شمالی به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند در قبرس شمالی سطح آموزشی به نسبت ایران بالاتر است به طوریکی که دانش آموزان در دوره اموزش خود در کنار زبان ترکی یا انگلیسی می توانند زبان های فرانسوی و آلمانی رو یاد بگیرند امکانات رفاهی مدارس خصوصی بیشتر است اما مدارس دولتی هم از امکانات رفاهی قابل توجهی به نسبت ایران برخوردار هستند. مدارس دولتی رایگان هستند و شهریه مدارس خصوصی برای یک سال بین ۲۰۰۰ دلار ۶۰۰۰ دلار می باشد.

املاک:

قیمت ملک در قبرس شمالی به مقدار قابل توجهی پایین‌تر از ایران است، و یکی از مزیت‌های خرید ملک در این کشور این است که شما با تنها ۳۵درصد ارزش ملک خود می‌توانید صاحب خانه شوید و بقیه را به صورت اقساط بلندمدت پرداخت کنید. بسیاری از پروژه‌ها امکانات رفاهی کاملی نظیر استخر، سونا، سالن ماساژ، باشگاه ورزشی، مسیرهای پیاده‌روی و زمین بازی ورزشی را دارا هستند. همچنین به دلیل افزایش تقاضا، رشد قیمت ملک در قبرس شمالی به صورت سالیانه به میانگین ۳۵ تا ۵۰ درصد می‌رسد.

ملک در قبرس شمالی

هزینه زندگی در قبرس شمالی:

به طور کلی هزینه های زندگی مانند خورد و خوراک و رفت و آمد به صورت لیر می باشد و هزینه اجاره و خرید ملک و خرید ماشین به پوند انگلستان می باشد. هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی به نسبت ایران، از لحاظ رفاهی و هزینه‌های پایه، بسیار مناسب‌تر است.همچنین مدارس دولتی قبرس شمالی رایگان هستند و هزینه های درمانی در بیمارستان های دولتی رایگان است. با زندگی در قبرس شمالی به طور میانگین هزینه های زندگی را در جدول زیر مورد بررسی قرار دادیم :

هزینه ها برای دو نفرمیانگین هزینه
خورد و خوراک۱۲۰۰۰ لیر
هزینه بنزین۴۰۰۰ لیر
اجاره مسکن۴۰۰ دلار
برق۱۵۰۰ لیر
آب و گاز۸۰۰ لیر

زندگی در قبرس شمالی

قبرس شمالی کشوری امن با رفاه اجتماعی بالا، آب و هوای پاک، هزینه های زندگی مناسب و فرصت های شغلی در حال رشد است. با این حال، مشکل حمل و نقل عمومی، زبان و انزوای سیاسی از جمله چالش های زندگی در این کشور هستند. انتخاب محل زندگی به نیازها و ترجیحات شخصی افراد بستگی دارد.

در نهایت، انتخاب بهترین کشور برای زندگی به نیازها و ترجیحات شما بستگی دارد. اگر به دنبال امنیت، رفاه، آب و هوای تمیز و هزینه زندگی مقرون به صرفه هستید، قبرس شمالی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. اما اگر حمل و نقل عمومی برای شما مهم است یا به دنبال ارتباطات بین المللی گسترده تر هستید، ممکن است ایران برای شما مناسب تر باشد.

  ارسال دیدگاه

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. بسیاااار عالی

  2. خیلی عالی و‌مفید بود 🌸

  3. درود بر شما 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  4. بسیار عالی